İzmir Kâtip Çelebi Ünivesitesi Slogan

İKÇÜ Hekimlerine Görkemli Mezuniyet

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesinde 2021-2022 eğitim ve öğretim yılı mezuniyet heyecanı yaşandı.

İKÇÜ’lü 145 hekimin mesleğe ilk adımı attığı törene, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatih Esad Topal ev sahipliği yaptı. Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Muhsin Akbaş ve Prof. Dr. Süleyman Akbulut, dekanlar,  öğretim üyeleri ve aileler hekimlerin coşkusuna ortak oldu.

İKÇÜ’nün Akredite Edilen İlk Fakültesi

İKÇÜ Tıp Fakültesi’nin kısa zamanda önemli başarılara imza attığını belirten Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muhsin Akbaş hem eğitsel hem de klinik faaliyetleri ile İzmir’in en önemli yükseköğretim kurumu ve sağlık kuruluşlarından biri haline geldiğini belirtti. Bunun en önemli göstergesinin fakültenin 2025 yılına kadar aldığı akreditasyon belgesi olduğunu aktaran Prof. Dr. Akbaş, “Tıp Eğitimi Programlarını Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği, yönetim kurulunun 23 Şubat 2019 tarihinde yaptığı değerlendirme sonucunda;  İKÇÜ Türkçe Tıp Eğitimi Programı Mezuniyet Öncesi Tıp Eğitimi Ulusal Standartlarını karşıladığı tespit edilmiş ve buna dayalı olarak tıp eğitimi programı 01 Ocak 2025 tarihine kadar akredite edilmiştir Üniversitemizin akredite edilen ilk fakültesi olmasından dolayı emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Mesleğinize Duyduğunuz Sevgi Başarınızın Anahtarı

İKÇÜ’lü hekimlerin eğitimleri boyunca edindikleri bilgi, deneyim ve erdemler ile mesleklerini en iyi şekilde yapacaklarından emin olduklarını belirten Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muhsin Akbaş, “İnsanlığa faydalı olan her meslek, her iş çok büyük bir değere sahiptir. İnsan hayatının kalitesini artıran, karşılaştığı sorunları ortadan kaldıran her iş değerlidir. Sizler bunu şimdiye kadar çok iyi bir şekilde tecrübe ederek öğrendiniz. Doktorlukta başarının, harcanan emeklerden duyulan hazzın en önemli kaynağının insana verilen değer olduğunu en iyi sizler biliyorsunuz. Mesleğinize duyduğunuz sevgi, zorlukların üstesinden gelmenizde sizlere büyük destek verecektir. Problemlerle karşılaştığınızda, beklentilerinizin karşılanmadığını düşündüğünüzde yaptığınız işin iyi yönlerine odaklanmak, sabırla güzel işler yapmaya devam etmek sizlere dayanma ve zorlukları aşma gücü verecektir. Tıp eğitiminiz süresince edindiğiniz bilgilerde bu süreçlerin nasıl yönetilmesi gerektiğini sizler iyi biliyorsunuz. Dilerim ki mezuniyet sonrası hayatınızda mutlu ve başarılı olun. Tercihleriniz sizin ve sevdikleriniz için güzel sonuçlar doğuracak yönde olsun” temennisinde bulundu.

Altıncı Dönem Mezunlarımızı Uğurluyoruz

Tıp Fakültesi, olarak altıncı dönem mezunlarını uğurlamaktan duydukları mutluluğu paylaşan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatih Esad Topal konuşmasına pandemi sürecinde hayatlarını kaybeden tüm sağlık çalışanlarını anarak başladı. Prof. Dr. Topal, “Kararlılıkla ve zorluklarla sürdürdüğümüz COVID-19 pandemisi ile savaşımızda emek veren,   fedakârca mücadele eden tüm hekimlerimize ve sağlık çalışanlarımıza şahsım ve kurumum adına teşekkürlerimi sunuyorum. Bu mücadele sırasında kaybettiğimiz tüm hekimlerimize, sağlık çalışanlarımıza ve öğrenci kardeşlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

Özgün Düşünceyi Yücelten Bir Eğitim 

Tıp Fakültesi olarak İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile birlikte kullanım protokolü Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile iş birliği uygulama protokolünden aldıkları güçle bilimin önderliğinde özgün düşünceyi yücelten bir eğitim verdiklerini aktaran Dekan Prof. Dr. Fatih Esad Topal, “İKÇÜ Tıp Fakültesi akademik ve etik değerlere sahip,  çevreye saygılı ve sosyal sorumluluğunun bilincinde olan öğrenci merkezli tıp eğitimi vermektedir. Türkiye Cumhuriyeti kuruluş ideallerini sahiplenen, çağdaş, iyi hekimlik uygulamalarıyla donanımlı hekimler yetiştirmemize yardımcı olan, genç meslektaşlarımıza mesleki bilgileri dışında eleştirel ve analitik düşünmeyi öğreten, araştırma becerisi kazandıran, etik değerleri ve toplumsal sorumluluğu benimseten tüm öğretim üyelerimize hocalarımıza minnet ve şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Gizli Kahramanlara Teşekkür

Tıp eğitiminin öğrenciler, öğretim üyeleri ve tıp fakültesinin idari personelleri için yoğun emek ve özveri isteyen bir süreç olduğunu da sözlerine ekleyen Prof. Dr. Topal, bu süreçte teşekkürü hak eden çok sayıda isimsiz kahramana şükranlarını iletti.  Dekan Prof. Dr. Fatih Esad Topal, “Eğitim ile ilgili her konuda bize destek olan, fakültemizin akredite olmasında büyük katkıları olan üniversitemizin rektörü Sayın hocamız Prof. Dr. Saffet Köse’ye, üniversitemizin bugünlere gelmesinde emeği olan değerli kurucu rektörümüz Prof. Dr. Galip Akhan’a,  Eski Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Tokaç’a, değerli dekanlarımız Prof. Dr. Mehmet Ali Malas’a, Prof. Dr. Gökhan Köylüoğlu’na ve Prof. Dr. Barış Önder Pamuk’a, yardımlarını ve yakın iş birliğini bizden esirgemeyen İl Sağlık Müdürümüz Dr. Öğretim Üyesi M. Burak Öztop’a, İKÇÜ Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimimiz aynı zamanda öğretim üyemiz Prof. Dr. Ali Gürbüz’e, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç.Dr. Mustafa Emiroğlu’na, tüm idari personelimize şükranlarımı sunuyorum” şeklinde sözlerini tamamladı. 

Fedakârlığın Karşılığı Şiddet Olmamalı

Fakülte birincisi olarak mezuniyet kütüğüne plaket çakan Dr. Aleyna Akın, yaptığı mezuniyet konuşmasında genç meslektaşlarının duygularına tercüman oldu. Dr. Aleyna Akın artık hekimlik ile şiddetin anılmadığı bir meslek yapmak istediklerini aktararak; “Her ne şartta olursa olsun bu kadar fedakârlığın, bu kadar insanüstü çabanın karşılığı hiçbir zaman şiddet olamaz ve olmamalıdır. Biz genç hekimler, geleceğe karşı umudumuzu kaybetmeyip küçük birer kıvılcım olarak başladığımız bu yolda aydınlık meşaleler olarak yürümeye devam ediyor, hekimlerin itibarlarının korunması, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve şiddetin tamamen önlenmesi için gerekli adımların daha net ve kısa sürede atılmasını umut ediyoruz.  Bize 6 yıl boyunca örnek olan, bizim veya yakınlarımızın sıkıntılarında elimizden tutup bize yardımcı olan, bize birer meslektaşı olarak yaklaşıp hekimlik nosyonu kazandırmaya çalışan hocalarımıza, özellikle danışman hocam Ayşe Karataş Demirciler’ e teşekkür ediyorum. Yine 6 yıl boyunca her şeyimizi birlikte yaptığımız, birlikte gülüp birlikte ağladığımız, en güzel anlarımı paylaştığımız dönem arkadaşlarıma teşekkür ediyorum ve ailelerimiz, iyi ki varsınız” dedi.

Altıncı dönem temsilcisi Dr. Levent Göktürk Gümüş de tıp eğitiminin her hekimin hayatını unutulamaz anılarla, tecrübelerle donatan bir serüven olduğunu aktardığı konuşmasında tüm meslektaşlarına başarılı bir meslek hayatı temennisini paylaştı. Dr. Gümüş, “Fakülteye adımımızı attığımız ilk andan itibaren geçen her saniye, bizim donanımlı ve özgüvenli hekimler olarak yetiştirilmemize olanak tanıdı. Şu anda burada duran bizler, kazandığımız hekimlik nosyonu, benimsediğimiz etik ve vicdani değerlerin temeli bu fakültede atıldı. Buradaki kazanımlarımız tüm tıp kariyerimiz boyunca verdiğimiz her kararda etkisini hissettirecek. Kısacası geleceğimiz bu temeller üstüne kurulacak” şeklinde konuştu. 

Fakültenin en yüksek ortalaması ile birinci olan Aleyna Akın, ikinci olan Berken Taş ve üçüncü olan İbrahim Gürcan Demirel, adlarını İKÇÜ Tıp Fakültesinin derece yapan başarılı isimleri arasına yazdırdı. İKÇÜ’nün genç hekimler mezuniyet belgelerini hocalarının elinden alırken; Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatih Esad Topal’ın eşliğinde Hipokrat andını okuyan mezunlar keplerini havaya atarak mezuniyet sevincini tüm konuklarla paylaştı.

Menüyü Kapat