İzmir Kâtip Çelebi Ünivesitesi Slogan

Mühendisler Kep Attı

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Mühendislik ve Mimarlık Fakültesinde mezuniyet coşkusu yaşandı. Biyomedikal Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Elektrik Elektronik Mühendisliği, Harita Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği bölümlerinden mezun olan İKÇÜ’lü mühendisler kep atarak sektöre uğurlandı.

Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydoğan Savran’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen törene katılan aileleri de en az mezunlar kadar heyecanlıydı. Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Süleyman Akbulut, Prof. Dr. Yasin Bulduklu, Prof. Dr. Muhsin Akbaş, Genel Sekreter Nurettin Memur, dekanlar, fakülte öğretim üyeleri ve salonu dolduran ebeveynler, gençlerin mezuniyet gururunda yanlarında oldu.

Eğitim Kalitesi Yüksek Bir Fakülteden Mezunsunuz

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süleyman Akbulut konuşmasına törene katılamayan Rektör Prof. Dr. Saffet Köse’nin selam ve sevgilerini ileterek başladığı konuşmasında, İKÇÜ’nün özellikle İzmir özelinde yakaladığı başarıya dikkat çekti. Prof. Dr. Akbulut, “Son yıllardaki akademik performansımızla İzmir’deki üniversiteler arasında birinci sırada yer almayı başararak farkımızı göstermiş bulunuyoruz. Dolayısıyla genç mühendislerimiz, eğitim kalitesi böylesine yüksek bir üniversiteden, uzun bir emek sonrası çok donanımlı bir şekilde mezun oluyor. Akademik ve idari kadromuzun özverili çalışmaları ile mezunlarımızın hem kamu hem de özel sektörde ihtiyaç duyacakları bilgi ve donanıma sahip olarak yarınlara hazırlandığına inancımız tam. Mühendislik çok saygın ve ülkemizin geleceği için çok önemli bir meslek. Ülkemizin gelişmiş ülkeler arasına girebilmesi, yüksek teknolojiler üretebilmesi ve kendi kendine yetebilmesi için analitik düşünen, çalışan ve katma değeri yüksek fikirler ve teknolojiler geliştirecek gençlere her zamankinden daha çok ihtiyacı var. Dürüst, ülkesini seven, kendine inanan ve güvenen meslek sahibi gençler olarak kendiniz, aileniz ve ülkeniz için çok önemli işler yapabilecek kapasiteye sahip olduğunuzu bilmelisiniz” şeklinde konuştu.

Başarılarınızla Gururlanacağız

Aldıkları eğitim sayesinde başarılarıyla İKÇÜ adını yayacak mezunları sektörlerine uğurladıklarını kaydeden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Akbulut,  “Üniversite olarak her zaman yanınızda olmaya devam edeceğimizi ve başarının daima sizlerle olması dilek ve temennilerini iletmek isterim. Bu özel günde önce anne ve babalarınızı kutluyor, hepinizin yolunun ve bahtının açık olmasını diliyorum” şeklinde sözlerini tamamladı.

Kazanmak Kadar Mezun Olmak da Büyük Bir Başarı

Fakültenin 8 bölümünden, 335 genç meslektaşını uğurlamaktan duyduğu heyecanı paylaşan Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydoğan Savran,  üniversitelerin en zor bölümlerinin başında gelen mühendislik bölümlerini kazanmak kadar mezun olmanın da büyük bir başarı olduğunu söyledi. Tüm bölümlerde yüzde yüz İngilizce eğitim verdiklerinin altını çizen Prof. Dr. Savran, “Eğitim hayatınızda en çok siz çalışmak zorunda kaldınız ve çok zorlu bir eğitim sürecini başarı ile tamamladınız. Öğrencilerimizi hayata, bilimi, ahlakı, meslek sevgisini, memleket sevdasını, ülkemizin büyük ideallerini, kuşanmış olarak uğurluyoruz. Fakültemizde 9 bölümde  %100 İngilizce olarak lisans eğitimi verilmektedir. Bu yıl itibari ile öğrenci sayımız 2873’e ulaşmıştır ve bunların 97’sini uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır. Bu yıl iki bölümümüz için akreditasyon başvurusu yapmış bulunmaktayız. Kısa sürede tüm bölümlerimiz için akreditasyon çalışmalarımızı tamamlayarak, standartlarımızı daha da yükseklere taşıyacağız” dedi.

Sizden Beklentimiz Yüksek

İKÇÜ’lü mezunların ülkemizin Yerli Otomobil gibi, Milli Muharip Uçak gibi pek çok alanda büyük projeleri ve hedeflerine katkı sunacağından emin olduğunu dile getiren Dekan Prof. Dr. Savran,  “Günümüzde, Ar-Ge, inovasyon ve girişimcilik tüm dünyada en çok gündemde olan konulardandır. Yüksek teknolojili ve yüksek katma değerli üretim ancak iyi yetişmiş ve kendini iyi yetiştirmiş mühendisler sayesinde gerçekleşebilmektedir.  Bunun en güzel örneğini savunma sanayi alanında görüyoruz.  Şuan savunma sanayimizdeki yerlilik ve millîlik oranımız yüzde 70’lerin üzerine çıkmış durumdadır. İnsansız hava araçları alanında Dünyada ilk 3’teyiz. Hiç kuşkusuz, bu başarılarda en büyük pay sahibi mühendislerdir. Son yıllarda, ülkemizden 4 adet unicorn (turcorn) yani 1 milyar doların üstünde değere sahip girişim,  2 adette decacorn yani 10 milyar doların üzerinde değere sahip girişim çıkmıştır. Devletimizin, KOSGEB, TÜBİTAK gibi kurumları girişimciler için önemli destekler sağlamaktadır. Bu destekleri de kullanarak yakın zamanda sizlerden de unicorn seviyesinde girişimler beklemekteyiz” diye konuştu.

Mühendislik Harikası Eserler Üretmeliyiz

Mezuniyet kütüğüne isim plaketini çakarak duygularını paylaşan fakülte birincisi Petrol ve Doğalgaz Mühendisi Ali Yaman, meslektaşlarıyla birlikte insanlığın geleceği için çok önemli misyonlar edindiklerinin bilincinde olduklarını söyledi. Yaman,  “Sonraki kuşaklar için; dünyayı daha yaşanılabilir hale getirmek, çevremizi/doğamızı daha sürdürebilir ve biyoçeşitliliği korumak, daha adil ve mutlu bir toplum yaratmak, bilim ve teknoloji de ilerlemek, daha sağlam, hoş, ve güzel mimarlık ve mühendislik harikası eserler yaratmak, biz tüm mezunlarının görevi olduğunu düşünüyorum. Tüm mezun arkadaşlarımın ailelerine, ülkemize ve insanlığa faydalı olacaklarına olan inancım tamdır. Üzerimizde emekleri olan ve bundan sonra bizlere yeni imkanların sunulmasında katkısı olacak olan güzel okulumuza, değerli hocalarımıza ve sevgili ailelerimize tüm mezun arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum” şeklinde duygularını paylaştı.

Müzik dinletisi Mühendislik Öğrencilerinden

Sanat ve Tasarım Fakültesinden Öğr. Gör. Dr. Mücahit Yalçın Öztüfekçi’nin yönetiminde; kemanda Harita Mühendisliği Bölümünden Merve Güneş ve Nazlıcan Temizkan, gitarda Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümünden Ali Çeki ile Harita Mühendisliği Bölümünden Şevket Buldu, vokalde, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümünden Ali Çeki ve Batuhan Kayhan, Harita Mühendisliği Bölümünden Mehmet Derda Türk’ün sunduğu mini konser büyük beğeni aldı.

Törende, fakülte birincisi Petrol ve Doğalgaz Mühendisi Ali Yaman, fakülte ikincisi Petrol ve Doğalgaz Mühendisi Gabriel Kabesa Mwape, fakülte üçüncüsü Mekatronik Mühendisi Kubilay Duman ile bölüm birincilerine plaketleri protokol tarafından takdim edildi.

Meslek andını hep bir ağızdan okuyan  İKÇÜ’nün başarılı genç mühendisleri kep atarak mezuniyetlerini coşkuyla kutladı.

Menüyü Kapat