İzmir Kâtip Çelebi Ünivesitesi Slogan

Kep Atma Coşkusu İslami İlimler Fakültesi’nde

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) İslami İlimler Fakültesi’nde 2021-2022 eğitim öğretim yılı mezuniyet coşkusu yaşandı.

İKÇÜ İslami İlimler Fakültesinde beş yıllık eğitimlerini başarıyla tamamlayarak diploma almaya hak kazanan gençlerin açılışta salonu dolduran konukları selamlama kortejiyle başlayan tören, fakülte son sınıf öğrencilerinden Uğur Ayvaz'ın okuduğu Kur’ân-ı Kerîm tilâveti ile devam etti. İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sıddık Korkmaz’ın ev sahipliğinde yapılan töreni, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Muhsin Akbaş Prof. Dr. Yasin Bulduklu, Prof. Dr. Süleyman Akbulut, Genel Sekreter Nurettin Memur, dekanlar, fakülte öğretim üyeleri ile salonu dolduran öğrencilerin aileleri izledi.

Kalanlara Selam Olsun

Törenin başında öğrenci arkadaşları adına veda konuşması yapan fakülte birinciliğini paylaşan  Şeyma Turan, Muhammed Talha Akın, Senem Aydın,  İKÇÜ’den mezun olmanın kendileri için ayrı bir gurur olduğunu ifade ettiler. Yunus Emre’nin ‘Biz bu diyardan gider olduk, Kalanlara selam olsun’ dizeleriyle duygularını paylaşan başarılı gençler, “Yolumuz daima açık olsun. Önümüzdeki yolu, başımız dik bir şekilde yürüyeceğiz. Çünkü bizler birer İKÇÜ’lü olarak farkındayız farklıyız! ”şeklinde konuşmalarını tamamladı.

Rektör Köse’ye Teşekkür

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muhsin Akbaş da kurucu dekan olan Rektör Prof. Dr. Saffet Köse’nin çalışmalarıyla 2014-2015 akademik yılında eğitim öğretime başlayan fakültenin geldiği başarılı noktaya dikkat çekti. Prof. Dr. Akbaş,  “Prof. Dr. Saffet Köse hocamızın gayretleri ile fakültemiz kısa zamanda birbirinden kıymetli öğretim elemanlarıyla akademisyen kadrosunu büyük oranda şekillendirmiştir. Fakültemiz hocalarının yaptığı alanında önemli ulusal ve uluslararası yayınlar, yer aldıkları seminerler, paneller, çalıştaylar, konferanslar, geçen yıl yapılan Kâtip Çelebi Sempozyumu, çıkarılan uluslararası Fakülte Dergisi, stratejik öneme sahip Kuzey Afrika ve Endülüs Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi ile kısa zamanda akademik çalışmaların odağı haline gelmiştir. Fakültemiz hocalarının yaptığı alanında önemli ulusal ve uluslararası yayınlar, yer aldıkları seminerler, paneller, çalıştaylar, konferanslar, geçen yıl yapılan Kâtip Çelebi Sempozyumu, çıkarılan uluslararası Fakülte Dergisi, stratejik öneme sahip Kuzey Afrika ve Endülüs Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi ile kısa zamanda akademik çalışmaların odağı haline gelmiştir. Her biri birer ümit ışığı öğrencilerimizi yetiştiren, bilgi, beceri ve tecrübeleriyle olgunlaştıran öğretim elemanı arkadaşlarımı üniversitem adına tebrik ediyor; kendilerine bütün güzel çalışmaları için teşekkür ediyorum” dedi.

İnsanların En Hayırlısı Onlara En Faydalı Olandır

Mezunların oldukça insanlık için oldukça ulvi bir mesleği icra edeceğine dikkat çeken Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muhsin Akbaş,bu güçle sorumluluklarının arttığına dikkat çekti. Prof. Dr. Akbaş, “Lisans öğreniminiz boyunca edindiğiniz doğru ve önemli bilgi ve beceriler ile “ilahiyatçı” kimliğinizle yetişmiş birer nitelikli insan olarak milletimizin her zaman yanında olmaya, doğru dini bilgi, ibadet ve davranışları insanımızla paylaşmaya hazırsınız. Münevver birer ilahiyatçı olarak hayat boyu kendinizi geliştirmeye devam edin. Dünyada bilgi hiç olmadığı kadar hızlı gelişmeye ve akmaya başladı. Yerinde sayanın, kendisini güncellemeyenin sözünün etkisi azalmaktadır. Bunun için de mezun olduktan sonra da buradaki eğitiminizde edindiğiniz çalışma disiplinini koruyarak çok ve sıkı çalışmaya devam etmeniz yararınıza olacaktır. Maide Suresi ikinci ayette Cenabı Hakk’ın buyurduğu gibi “…İyilik ve takvada yardımlaşın. Günah işlemekte ve düşmanlık yapmakta yardımlaşmayın.” Yakınınızdakilerden başlayarak insanların iyiliğine çalıştığınızdan insanlar emin olursa büyük bir iyilikle işe başlamışsınız demektir. Hz. Peygamber’in buyurduğu gibi “insanların en hayırlısı onlara en faydalı olandır”  şeklinde konuştu.

Artık Meslektaşımız Oldunuz

İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sıddık Korkmaz, mezuniyeti hak eden öğrencilerinin bu gururlu gününe ortak olmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade ederek pandeminin ardından mezuniyet töreni yapabilmeleri sayesinde hem aileler hem de öğrencilerin coşkusuna ortak olabilmelerinin kendileri için oldukça önemli olduğunu kaydetti. Dekan Prof. Dr. Sıddık Korkmaz, “Akademik ve idari personelimiz olumsuz şartlara rağmen işlerini sürdürdüler ve eğitim ve öğretim faaliyetini devam ettirdiler. Bu günlere gelmemizde onların katkısını unutmuyoruz. Sonra öğrencilerimize rehberlik eden hocalarımıza teşekkür etmek istiyorum. Saygıdeğer hocalarımız kimi zaman ağır fedakârlıklarda bulunarak çocuklarımıza rehberlik etmeye gayret ettiniz, onlara birikimlerinizi aktarmaya çalıştınız. Allah’a hamd olsun onlar da emeklerinizi boşa çıkarmadılar işte şimdi mezun oldular ve artık meslektaşımız oldular” dedi.

Yıkan Değil Yapan, Bölen Değil Birleştiren Olunuz

Gençlere önemli tavsiyelerde bulunan Dekan Prof. Dr. Korkmaz, artık gençlerin bir bayrak değişimi ile yeni nesillere bilgi aktarımında bulunacaklarını kaydetti. Prof. Dr. Korkmaz, “Bayrağı bizlerden devralıp yeni nesillere aktarmak üzere artık öğrencimiz değil birer meslektaşımız olarak sahaya iniyorsunuz. Sevgili öğrencilerimize yaşamları boyunca kulaklarına küpe olacak bir ayet-i kerimeyi hatırlatmak istiyorum. Allah Teâlâ şöyle buyuruyor: “Sonra onların arkasından gelenler şöyle derler "Ey rabbimiz, Bizi ve bizden önceki iman etmiş kardeşlerimizi bağışla; kalplerimizde iman edenlere karşı kötü bir düşünce ve duyguya yer bırakma. Rabbimiz! Kuşkusuz sen çok şefkatlisin, çok merhametlisin."(59. Haşr. 10) Bu Ayet-i Kerime’nin bizlere anlattığı mesaj, çalışmak için gittiğiniz her yerde veya bulunduğumuz her ortamda Müslüman olan herkese karşı kin ve nefretle değil sevgi ve rahmetle yaklaşınız. Her zaman, yıkan değil yapan olunuz, bölen değil birleştiren olunuz. Kendisinden iyilik gördüğünüz kimselere karşı vefalı olmayı elden bırakmayınız. . Hepinizi tek tek yeniden kutluyor, bundan sonraki hayatınızda başarılar, sağlık, sıhhat ve afiyetler diliyorum. Yolunuz açık, bahtınız şen olsun, hepiniz Allah’a emanet olunuz” şeklinde konuştu.

Konuşmalarla birlikte fakülte birincileri  Şeyma Turan, Muhammed Talha Akın, Senem Aydın’a, ikincisi Ahmet Kaya’ya, üçüncülükle tamamlayan Gülşan Ocak’a plaketleri takdim edilirken; fakültelerinin gururu olan birinciler mezuniyet kütüğüne plaket çaktılar. Törende, mezuniyet belgelerini hocalarının elinden alan mezunlar hatıra fotoğrafı çektirdi ve başarılarını kep atarak kutladı.

Menüyü Kapat